Kız İsteme Nasıl Olur? 7 Adımda

Kız İsteme Nasıl Olur? 7 Adımda

Kız isteme nasıl olur? Ne giyilir? Neler gerekir? Aklınıza takılan tüm noktalarıyla birlikte adım adım sizlerle.

Evlilik teklifi sonrasında, işin adını koymak namına çiftler tarafından ailelerin huzurunda ilişkileri tescillenmektedir. Tanışma evresi bu merasimin öncesinde gerçekleştirilmektedir. Çiftlerimizin akıllarında kız isteme merasimine dair kız isteme nasıl olur? erkek tarafı kız istemeye giderken ne götürür? Merasim akışı ne şekilde olur? isteme için ne götürülür? gibi sorular ortaya çıkmaktadır.

İsteme merasimi öncesinde, erkek tarafının kız tarafının evini ziyaret etmesiyle aile tanışması gerçekleştirilir. Diğer bir alternatif olarak çiftler tarafından yemek verilerek de bu süreç gerçekleştirilebilir. Süreç: iş güç, hava su ve çiftler temelinde dönen konuşmalardan ibarettir.

Tanışma günü, genel olarak çiftlerin çekirdek ailelerinin tanışması üzerine gerçekleştirilmektedir. Toplumumuzda daha çok erkek tarafı, kız tarafını ziyaret ederek, bu sürecin başlangıcını tetiklemektedir. Ayrıca çekirdek ailenizin dışında, çevrenizdeki yakın dostlarınızı da davet edebilirsiniz. Çünkü genel olarak çiftlerdeki gerginlik ve heyecanı almak konusunda pozitif etkileri bulunmaktadır. Ortamın yumuşaması adına, neşeli arkadaşlarınızın varlığı son derece olumlu bir etki yaratacaktır. Tanışmanın restoran gibi yemek üzerinden gerçekleştirilmesi, son zamanlarda fazlasıyla trend haline gelmiştir. Üstelik iki taraf içinde kendilerini rahat hissetmeleri adına önemlidir. Şartların eşit olması, sürecin olağan ilerlemesine katkıda bulunmaktadır.

Kız İstemeye Giderken Ne Götürülür?

Tanışma ziyareti veya tanışma yemeği sonrasında, aileler isteme merasimini gerçekleştirmek adına harekete geçmektedir. Tarih belirlenirken, her iki taraf için de uygunluk gözetilmelidir. Geleneklerin çoğunda kız isteme merasimi ve söz yüzüklerinin kesilmesi aynı evrede yapılmaktadır. Bu nedenle de herhangi bir eksik olmaması adına, getirilecekler listesi birçok kez kontrol edilmelidir.

Damat tarafı kız istemeye giderken ne götürür? Söz merasiminin de gerçekleştirileceği düşünülüp öncelikli olarak, kız isteme çiçeği ve 2022 trendleri arasında yer alan çiftlere  özel İsimli Cam Kutu İsteme Çikolatası modeliyle gelin evine gidilebilir. Söz alyanslarına ek olarak, isteğe göre takı ve aksesuarlar da götürülebilir.

kiz isteme çiçegi yapay gül

Kız İsteme Çiçeği Nasıl Olmalı?

Damat adayları için isteme çiçeği arayışları son derece önemlidir. Her ne kadar çiftler arasında bu durum önceden konuşulmuş olsa da model beğenisi ve ulaşılabilirlik kolay olmalıdır. Tamamen gelinin zevkine göre seçilen bu aksesuar için herhangi bir solma, dökülme veya tasarımsal bozukluk olmaması adına Yapay Kutulu İsteme Çiçeği modelini tercih edebilirsiniz. Çiftlerin isimlerinin yazılı olduğu bu üründe, çiçeğiniz aşkınız gibi yıllar boyu saklama olanağı da mevcuttur. Alışılmış olan Kırmızı güllü isteme çiçekleri olsa da Beyaz ve Bordo gibi diğer renk kadife güllerde sıklıkla tercih edilmektedir.

kız isteme çikolatası

Kız İsteme Çikolatası

İsteme çikolatası seçiminizde, en kaliteli ve şık çikolata tasarımlarını tercih etmeniz hem ailesel yönden hem de gelin adayının gözünde bir adım öne çıkmanıza katkı sağlayacaktır. 2022 trendlerinde yaldızlı madlen çikolataların kullanılması, tamamen kişiselleştirilmiş söz nişan kız isteme çikolatalarının üretilmesine kolaylık sağlamaktadır. Çiftlere özel İsimli Cam Kutulu Kız İsteme Çikolatası ürünüyle kolay ve hızlı bir şekilde bu ihtiyacı giderebilirsiniz. Süsleme aşamasında sizlerin zevklerini de göz önünde bulundurduğumuzu unutmamalısınız.

Madlen çikolatalarda yer alan isimli çiçekli etiketler, kutu üstünde çiçekli ve isimli süslemeler, merasimin ambiyansıyla örtüşen kurdele süslemeleri ve lükslük katan badem şekeri, sosyal medya beğenilerinizi de arttıracaktır. Mutluluğunuz akıllardan, isteme çikolatanız ise damaklardan uzun süre geçmeyecek bir etki yaratacaktır. Buna ek olarak sonraki aşamalarda cam kutunun mendil kutusu, makyaj organizeri ve saklama kutusu olarak çok fonksiyonlu kullanımları mevcuttur.

Kız İstemede Neler Yapılır?

Damat tarafı açısından, isteme çiçeği ve süslü çikolata kutusuyla beraber gelin evine doğru yola çıkma sürecine geçilecektir. Öncesinde kız istemeye kimlerle gidileceği kararlaştırılmalıdır. Genel olarak çekirdek aile ve birkaç yakın arkadaş çağrılmaktadır. Söz organizasyonu, kız isteme merasimiyle birlikte yapılacaksa davetli sayısı daha fazla olabilmektedir. Davetli kontenjanı planlanırken, gelin evinin kapasitesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Gelin evinin kapasitesinin yetmediği durumlarda veya daha rahat hareket edebilmek adına, 2022 Söz Organizasyonları mekanlarda da gerçekleştirilebilmektedir.

Damat tarafı, gelin evine Evlere Şenlik Kızınız Var.. edasıyla ulaşıp kapıyı çaldığında karşılarında video ve fotoğraflara yansıyan bir seramoni gerçekleştirilir. Davetliler geçiş seramonisinde kapıdan geçiş yapıp, gelin evi tarafından yapılacak yönlendirmelerle oturma düzenine yerleştirilirler. En son kapıdan giren Damat adayı, elindeki isteme çiçeğini Gelin adayına teslim ederek seramoninin bitişini yönetir. Birçok sosyal medya içeriğinde zaman zaman damat adaylarının kafa karışıklığı anlarına rastlayabilirsiniz.

Oturma düzeni hallolduktan sonra, havadan sudan sohbet edilmektedir. Hal hatır sorulur ve ortamın yumuşaması sağlanır. Bu aşamada Gelin adayı ve arkadaşları daha çok mutfakta zaman geçirirler. Çünkü kız isteme merasiminin en önemli adımlarından birisi de Damat adayına sunulacak Tuzlu Türk Kahvesi pişirme adımıdır. Her ne kadar alışılmış olan olabildiğince tuzlu, Damat adayının yüzünü ekşiterek şakası yapılacak bir kahve hazırlanılsa da Damat adayının kahveyi beğenmemesi, kendisini zor duruma düşürebilecektir. Günümüzde Kahve sunumunun yanında suya tuz atılarak, Damat adayı ters köşe de yapılabilmektedir. 2022 kız isteme kahvesi trendleri arasında Ballı Kahve de sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Gelin adayı tarafından öncelikli olarak aile büyüklerinden başlayarak, yaşa göre kahve ikramı yapılmaktadır. Damat adayına ise en son kahve getirilmektedir.

Kız İsteme Konuşması Nasıl Başlar?

Havadan sudan konuşarak, ortamın ambiyansını hazırlayıp çiftlerin heyecanlarını nötrleyen misafirler, olağan akışa hazırlanmaya katkı sağlarlar. Büyükler arasında kız isteme konuşması, adetlerine uygun olarak yapılmaya başlanır ve çiftlerin ilişkisinin aileler tarafından onaylanarak ilan edilmesi sağlanır. Gelin adayı tarafından dağıtılan kahveler eşliğinde, Damat adayının babası veya aile büyüğü “Allah’ın emri, peygamberin kavliyle kızınız ….., oğlumuz …. istiyoruz.” diyerek kız isteme faslını açar. Her örf, adet ve geleneğe göre farklı giriş cümleleri mevcuttur. Gelin adayının aile büyüğü: “Gençler kendi aralarında konuşup anlaşmışlar, …. kızımızın da onayı varsa, hayırlısını demek düşer.” deyip, Gelin adayı tarafından onay alınarak merasimle ilan edilir.

Çiftler birbirlerinin aile büyüklerinin ellerini öperler ve sırayla tebrikleri kabul ederler. Misafirler arasında belirlenecek en yaşlı kişi tarafından çiftlerin söz yüzüklerinin kesilme aşamasına geçilir. Geleneklere göre makas kesmiyor söylemi de göz önünde bulundurularak, damat tarafı açısından temsili para ve takılar götürülmelidir. Yüzükler organizasyon konseptlerinin önünde kesilir ve misafirlere ikram servisine geçilir. Bekarlara kısmet getireceği inanışı adına yüzük kurdelelerin parçalarından yutulması adeti ortaya çıkmıştır. Ağızların tatlanması açısından kız isteme çikolatası misafirlere Gelin adayı tarafından ikram edilmeye başlanır.

Kız İstemede Misafirlere Ne İkram Edilir?

Her ne kadar yöreden yöreye değişse de kız istemede misafirlere temel olarak çay ve Türk Kahvesi ikram edilmektedir. Merasimde, misafirler için ağır ikramlıklara gerek bulunmamaktadır. Çünkü genelde akşam yemeği sonrasında organize edilmektedir. Fakat bazı yörelerde akşam yemeği ve kız isteme merasimi beraber düzenlenebilmektedir. Zaman zaman atıştırmalık börek, poğaça gibi aperatif mamüllerin yanında, sıcak yemekler de sunulabilemektedir. Dış mekanlarda yürütülen kız isteme merasimlerinde ikramlıklar kategorisel olarak ikram edilmektedir. Ev organizasyonlarında yemek verilmesi kararlaştırılırsa, ev yemeklerinin yoruculuğu ve misafirlerin sayısı göz önünde bulundurularak döner veya pide gibi alternatifler tercih edilebilir.

pleksi isimlik nişan söz
Kız İsteme Tepsileri

Kız isteme tepsileri, çoğu organizasyon şirketi tarafından konseptlerle uyumlu halde kiralık konseptlerle getirilmektedir. Ayriyeten satın alınmak isteniyorsa, kıyafet uyumu, gelin adayının zevki ve organizasyon konseptiyle uyumlu olması göz önünde bulundurulmalıdır. Kız isteme kahve tepsisi ve yüzük tepsisi olarak nişan tepsisi seti iki parçadan oluşmaktadır. Kahve tepsisi içeriğinde damat kahve fincanı, su bardağı, sunumluk ve çiçek olmak üzere 4 parça bulunmaktadır. Nişan yüzük tepsisi içeriğindeyse yüzükler için çift yükseltici, süslü nişan makası ve tepsi çiçeği olmak üzere üç ana parça mevcuttur. İstekler doğrultusunda çiftlerin baş harfleri veya tamamen isimleri yazılarak süslenilebilir.

Kız İstemede Ne Giyilir?

Gelin adayları tarafından hareketli bir gün olacağı için rahatlık, fotojenik açıdan da şıklık ön planda olmalıdır. Damat adaylarıysa spor takım elbiseler tercih ederek, rahatlık ve şıklıktan ödün vermeyen kombinler oluşturabilirler. Özellikle kravat kullanılacaksa, gelin adayının elbisesinin tonuyla ambiyansın örtüşmesi sağlanır. Söz Nişan Organizasyon konseptleri için bilgi alabilirsiniz.

İstasyon Mah. Bosna Cad. 54/8 06930 Sincan / Ankara
Sosyal Medya Hesaplarımız
Kalbinle © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.